Анатолій Андрійович, розкажіть будь ласка з чого почалась робота щодо створення автоматизованої системи електронних реєстрів податкових накладних ?
Робота зі створення системи подання реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді здійснюється Державною податковою адміністрацією України згідно Указу Президента України від 10.04.2006р. №300/2006 "Про план першочергових заходів у сфері інвестиційної діяльності". Вказаним планом Державній податковій адміністрації України, Міністерству фінансів та Міністерству юстиції доручено вжити заходів щодо створення електронних реєстрів податкових накладних, відповідної автоматизованої системи та запровадження аналітичних процедур для зменшення кількості виїзних перевірок обгрунтованості вимог щодо відшкодування з Державного бюджету України сум податку на додану вартість.
Що є метою створення системи електронних реєстрів податкових накладних?
Метою створення системи електронних реєстрів податкових накладних є забезпечення контролю за сплатою податку на додану вартість, що дасть змогу забезпечити надходження від податку на додану вартість в повному обсязі та відшкодування коштів ПДВ з державного бюджету платникам, які мають на це право.
Анатолій Андрійович у чому ж переваги надання податкової звітності по ПДВ в електронному вигляді ?
Основними перевагами цього проекту є зменшення кількості позапланових документальних (виїзних) перевірок та оперативність прийняття рішень щодо відшкодування податку на додану вартість, можливість надання звітності в електронному вигляді, внаслідок чого платник дистанціюється від державної податкової інспекції. Система подання реєстрів отриманих та виданих податкових накладних не передбачає додаткового навантаження щодо ведення податкового обліку і подання податкової звітності з податку на додану вартість та завантаження платників податку в цілому, а спрямована на підвищення ефективності адміністрування цього податку, посилення контролю за достовірністю задекларованих сум податку на додану вартість, в результаті дасть можливість збільшити реальні доходи бюджету, зменшити податкове навантаження для всіх платників податку та підняти рівень ефективності податку на додану вартість до рівня країн Європейського Співтовариства. Запропонована система електронної звітності здатна захистити бюджет від необгрунтованого відшкодування ПДВ і в той же час забезпечити більш прийнятні умови для бізнесу, дозволить суб'єктам господарювання зберігати за собою оборотні кошти до моменту сплати податку на додану вартість.
А як платники податків ставляться до проекту щодо надання податкової звітності по ПДВ в електронному вигляді?
Кількість платників податків, які оцінили переваги цієї системи та добровільно заявляють про готовність приєднатися до неї. Станом на 1 грудня 2006 року, згідно анкетних даних кількість платників податків, які бажають підключитись до системи подання податкової звітності та реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді, складає 463 суб’єкти господарювання, з них 374 - юридичних осіб та 89 - фізичних осіб. Лише за період з 1 по 8 грудня 2006 року в результаті роз’яснювальної роботи органів державної податкової служби області кількість платників податків які уклали договори щодо подання звітності в електронному вигляді, збільшилась удвічі, з 46 до 92 суб’єктів господарювання. Це, не тільки великі бюджетоутворюючі платники податку на додану вартість, а і фермерські господарства, підприємства малого і середнього бізнесу, суб'єкти господарської діяльності - фізичні особи. Сподіваємося, що найближчим часом керівництво інших платників податків також нададуть згоду на надання звітності в електронному вигляді.
Анатолій Андрійович, електронна звітність буде обов’язковою для всіх платників податків, або будуть якісь обмеження?
ДПА України надає можливість платникам податків надсилати податкову звітність в електронному вигляді. Ця послуга, перш за все, зручна і вигідна платнику податків. Але, платникам податків, з обсягами оподатковуваних операцій, які перевищують 1 млн. грн. пропонуємо надавати податкову звітність в електронному вигляді.
Щодо осіб, відповідальних за введення в електронну базу реєстрів, поданих платниками податку на паперових носіях
Введення в електронну базу реєстрів будуть здійснювати оператори, які працюють в органах державної податкової служби районного рівня та забезпечують формування електронної бази податкової звітності.
Розкажіть будь ласка стосовно відображення в реєстрах та автоматизованої обробки операцій з експорту, імпорту, податкових векселів, товарів, звільнених від оподаткування та тих, до яких застосовується нульова ставка.
Згідно із затвердженим Порядком ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, форма Реєстру вже передбачає заповнення даних про: -вантажні митні декларації, податкові накладні, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників (додаток 2 до податкової накладної), а також інші подібні документи (згідно з підпунктом 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону). При цьому в Реєстрах окремо обліковуються операції: з придбання товарів (послуг) з метою використання у господарській діяльності платника для здійснення операцій, які оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 20 відсотків чи 0 відсотків, звільнених від оподаткування, та тих, що не є об'єктом оподаткування, а також тих, які не призначаються для використання у господарській діяльності цього платника податку; з поставки товарів (послуг), які оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 20 відсотків чи 0 відсотків, звільнених від оподаткування, та тих, що не є об'єктом оподаткування, Крім того, в декларації також відображаються податкові векселі, видані при імпорті товарів, а наявність в органах податкової служби інформації, наданої Держмитслужбою, дає можливість оперативного контролю за повнотою відображення в деклараціях таких сум. Таким чином, у разі отримання копій реєстрів органами державної податкової служби буде забезпечено повноту відслідковування податкових зобов’язань з товарів, операції з поставки яких здійснюються на території України, а також з товарів, що імпортуються на митну територію України.
Анатолій Андрійович, що дасть для Державного бюджету запровадження системи приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності та реєстрів податкових накладних платників податків в електронному вигляді?
Це підвищить рівень збору, що дасть можливість в перспективі знизити податкове навантаження. Оперативне підтвердження заявлених до відшкодування сум ПДВ та ліквідація заборгованості з відшкодування ПДВ. Крім того, це сприятиме залученню до сплати потенційних платників та виведення з “тіні” тих платників, що ухиляються від оподаткування, а також ліквідації схем мінімізації податкових зобов’язань і “фіктивних” фірм.
інф. надана Пресс-службою ОДПА |